11. NECATİ CUMALI BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden biri olan Necati Cumalı anısına düzenlenen “Cumalı Buluşması”nın 11’incisi Urla’da gerçekleştirildi. Necati Cumalı’nın vefat ettiği 2001 yılından bugüne değin Urla Belediyesi tarafından düzenlenen Cumalı Buluşması, yazarın ölüm yıldönümü olan 10 Ocak günü Urla Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi’nde yapılan etkinliklerle başladı. Etkinliğe Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu ve eşi Feyza Karaosmanoğlu, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, sanatçılar ve Urlalılar katıldılar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumalı’yı dostları yalnız bırakmadı.

Necati Cumalı’nın yazdığı ve Cumalı’ya ithaf edilen şiirlerden oluşan şiir dinletisiyle başlayan Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi’ndeki etkinlikte Şenay Buluğ Kurtyener şiirleri seslendirirken Yiğitcan Yanar gitarıyla eşlik etti.

“Amacımız Cumalı’nın adını yaşatmak ve yeni nesillere tanıtmak”
Etkinliğin açılış konuşmasını Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu yaptı. 10 Ocak’ın aynı zamanda çalışan gazeteciler günü olmasından dolayı tüm basın mensuplarının gazeteciler günü kutlayarak konuşmasına başlayan Karaosmanoğlu, “Urla çok köklü bir tarihe sahiptir. Bu cennet topraklarda nice sanatçı, nice sanatsever insan yaşamıştır. Adı Urla ile özdeşleşmiş, aydınlığın ozanı, aydınlanmanın temsilcisi olarak edebiyatımızda kendisini gösteren ünlü yazar Necati Cumalı da bu değerlerimizden biridir. Adı ulusal sınırlarımızı aşıp evrensel boyutlara ulaşan Cumalı’nın anısını yaşatmak, gelecek kuşakların O’nu tanımasını ve anlamasını sağlamak bizlerin en büyük sorumluluğu ve görevidir. Bu konuda hepimizin üzerine düşeni yapacağına olan inancım sonsuzdur” dedi.

10 Ocak’ın Çalışan Gazeteciler Günü olmasının yanı sıra İdareciler Günü olduğunu da belirterek hem gazetecilerin hem de idarecilerin gününü kutlayan Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, dünyaca tanınan Cumalı’ya ülkemizde gereken değerin verilmediğini, yeni nesillere O’nu daha iyi tanıtmak zorunda olduğumuzu dile getirdi.
Cumalı’yı dostları yalnız bırakmadı

Konuşmaların ardından yazarın dostları Urla Belediyesi tarafından restore edilen Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi’ni gezerek anılarını yad ettiler. Anma etkinliği Urla Belediyesi eski Tamirhane Binası’nda devam etti. Yazarın film afişlerinden oluşan “Film Afişleri Sergisi” ve Urlalı ozanların şiirlerinin yer aldığı yer aldığı “Şiir Sergisi”nin gezilmesinin ardından söyleşilerle etkinlik devam etti.

İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı ve İzmirlilerin yakından tanıdığı, sevdiği, vefalı dostu Sancar Maruflu’nun doyumsuz sunumuyla renklenen söyleşide Ali İhsan Beyhan “Bizim Necati”, Öğretmen Cemil Doğru ve öğrencisi Ege İbil “Necati Cumalı Biyografisi”, Ali Rıza Duran “Urlalı Necati Cumalı”, Sina Akyol “Cumalı’nın Şiir Dünyası”, Şadan Gökovalı “Türk Edebiyatında Necati Cumalı”, Okan Yüksel “Necati Cumalı Şiirinde Urla Teması”, İsmail Mert Başat “Necati Cumalı Öyküsü”, Haluk Işık “Türk Tiyatrosunda Necati Cumalı”, Turan Karakaş “Avukat Necati Cumalı” konularında konuşma yaparken Ferhan Erim Cumalı’nın Ulus Olmak adlı kitabından “Gaziyi Urla’da Karşıladım” bölümünü okudu.

“Genç Kalemler” ödüllendirildi
Söyleşinin ardından etkinlik kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen “Urla Kent Konseyi Genç Kalemler Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Şiir dalında Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi’nden Halime Oran birinci olurken Urla Anadolu Lisesi’nden Beste Akgül ikinci ve aynı okuldan Gülistan Kızılağaç üçüncü oldu. Deneme dalında Urla Anadolu Lisesi’nden İrem Yıldız birinci ve aynı okuldan Olcay Aslan ikinci olurken öykü dalında Urla Anadolu Lisesi’nden Ayşe Aydın birinciliğe layık görüldü. Dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.

Onur ödülleri sahiplerini buldu
Bu yılın onur ödülleri sahipleri ise şöyle; Yarımada Gazetesi’nden Selçuk Tunalı ve Hacer Zeliha Tansev Oktay, Urla Postası’ndan Mutlu Tuncer, Pencere Haber Gazetesi’nden Göksel Kayseri ve Urla Gündem Gazetesi’nden Mehmet Emeç, Toprak Sahne Tiyatro Oyuncuları ve gerek İzmir’de gerekse Urla’da iyi değerlerin yaşatılmasına verdiği katkılardan dolayı Sancar Maruflu.

Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu katılan konuşmacılara ve onur ödülleri sahiplerine plaket vererek teşekkür etti.

Şiir ve kitap sergisi büyük ilgi gördü
“XI. Cumalı Buluşması” etkinliği kapsamında eski Tamirhane Binası’nda Urlalı Ozanlar Buluşması da gerçekleştirildi. Urlalı ozanların ve Urla konulu şiirler yazan şairlerin şiirlerinin yer aldığı “Şiir Sergisi” büyük ilgi gördü. Ozan Buluşması’na Neyzen Tevfik, H. Müberra Kıran, Ali Rıza Duran, Ahmet Yılmaz Bengi, Ziya Daver, Urlalı Ahmet Ok, Ümran Çetin, Erdoğan Karabıyık, Ali Kamil Başar, Mustafa Yörü, Ali Tekmil, Ferhat İşlek, Harika Külçür, Pınar Nurhan, Cemil Doğru, Yılmaz Ural, Aliye Gürdallar Bozkurt ve Filiz Songür Urla konulu şiirleriyle katıldılar. Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şubesi’nin katkılarıyla kitap sergisi de açıldı. Kitap Sergisi ve Şiir Sergisi 13 Ocak’a kadar açık kalacak.

“Gel Evlenelim Yürü Boşanalım”

“XI. Cumalı Buluşması” Hakan Çeken Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de sahnelenecek olan “Gel Evlenelim Yürü Boşanalım” adlı tiyatro oyunuyla sona erecek. Necati Cumalı’nın yazdığı ve Gökhan Altuntaş’ın yönettiği oyunu Urla Belediyesi Kent Tiyatrosu oyuncuları sahneye taşıyacak

yazı alıntı:Egenin sesi